تبلیغات
همایش های انجمن علوم سیاسی ایران - مطالب شهریور 1392
 

لبخند دکتر روحانی به انجمن های علمی

گزارشی از کنفرانس خبری همایش ملی تبیین اعتدال

گزارشی از ماندانا سجادی

روز گذشته انجمن علوم سیاسی ایران مهمان جمع کثیری از خبرنگاران بود تا ناگفته هایی از همایش ملی تبیین اعتدال را که 5 و 6 شهریور ماه در سالن آفتاب مرکز تحقیقات استراتژیک برگزار خواهد  شد برای اهالی رسانه بازگو کند.

در این نشست صمیمی ، دکتر حسین سلیمی (دبیر علمی همایش)، دکتر مجتبی مقصودی (رئیس انجمن علوم سیاسی ایران )، دکتر محمد امین قانعی راد (رئیس انجمن جامعه شناسی ایران)، دکتر محمدرضایی (عضو هیات مدیره انجمن مطالعات فرهنگی و ارتباطات) و نیز دکتر محمد فاضلی (نماینده مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص) پس از طرح موضوع پیرامون چرایی و چگونگی برگزاری این همایش به سوالات خبرنگاران پاسخ گفتند.

در ابتدا دکتر سلیمی با بیان این نکته که در ایران همواره طرح تفکرات جدید و اندیشه های تازه با تحولات سرنوشت ساز سیاسی همراه بوده است ، تبیین کردن مفهوم اعتدال را خواسته اکثریت جامعه از سطوح بالای حکومتی تا توده مردم، پس از انتخابات اخیر  دانست  و اذعان داشت که  همایش ملی تببین اعتدال  در صدد پاسخ گویی به این خواسته جمعی می باشد. وی تاکید کرد که برگزاری این همایش اقدام مشترکی از سوی انجمن های علمی علوم سیاسی، جامعه شناسی ، مطالعات فرهنگی و نیز مرکز تحقیقات استراتژیک بوده و بنا به خواسته شخص دکتر روحانی صورت پذیرفته است.

در ادامه دکتر فاضلی با تاکید بر این نکته که اندیشه اعتدال هرگز برای آقای روحانی مفهومی قریب نبوده است به سابقه حضور ایشان در حزب اعتدال و توسعه اشاره کرده و اظهار داشتند که  دفتر ایشان در مرکز مطالعات استراتژیک  از پیش از انتخابات تا کنون مرکز مطالعه و بررسی این مفهوم بوده است و بدین منظور کارگروه تخصصی نیز زیر نظر دکتر ربیعی(وزیر کار و رفاه اجتماعی)  تشکیل شده است . وی برگزاری این کنفرانس را گام دیگری درراستای همین هدف عنوان کرده و گفت که این مسیر همچنان ادامه خواهد داشت .

دکتر قانعی راد نیز در دنباله بحث با اشاره به اینکه در طول دو دوره گذشته هرگز فرصتی برای انجمن های علمی فراهم نشد تا کارکرد دولت را به بوته نقد صحیح و دلسوزانه بکشانند این اقدام دکتر روحانی را در آغاز به کار دولت یازدهم امیدوار کننده دانست و اظهار داشت که انجمن جامعه شناسی ایران همواره این ظرفیت را دارد که رویکردی تعاملی و انتقادی با دولت داشته باشد . وی در ادامه مفهوم اعتدال را زاییده جامعه و دکتر روحانی را کنش گر موثر آن دانسته و ابرازامیدواری کرد که دولت جدید با چنین رویکردی ، شعار بدون پژوهش تصمیم گیری نکنید را عملی کند.

دکتر مقصودی ، چهارمین عضو شرکت کننده در این نشست خبری بود که در ابتدای سخنانش ضمن عرض خیر مقدم به اهالی رسانه، انجمن های علمی را نهادهایی مستقل با ظرفیت های بسیار زیاد به منظور همکاری به فراخور تحولات اجتماعی مختلف معرفی کرد که متاسفانه هرگز ازبنیه اقتصادی قوی و حمایت های مالی موثر از سوی دولت ها برخوردارنبوده اند. وی تاکید کرد که در طول 10 سال گذشته ، انجمن علوم سیاسی ایران همواره  با افراط و تفریط مخالف بوده و مشی بی طرفی و استقلال را حفظ کرده است .او همچنین با اشاره به همایش پیشین ( سیاست ، حکمرانی  و دوستی ) انجمن در یک ماه قبل از برگزاری انتخابات اخیر، اظهار داشت که در این همایش اندیشمندان علوم سیاسی ایران پیش بینی کردند دهه چهارم انقلاب اسلامی ایران لاجرم باید به سمت اعتدال و دوستی پیش برود .دکتر مقصودی در آخر تاکید کرد که  انجمن ها علمی  می توانند با واقع بینی تمام و اشراف کامل به وضع موجود و آینده کشور به گفتمان سازی کمک کنند.

 سپس دکتر محمد رضایی به ایراد سخن پرداختند. ایشان بر پیچیده بودن مفهوم اعتدال تاکید کرده و تصمیمات بعضا ساده انگارانه در طول دوره های گذشته را نتیجه ساده سازی و زوال مفاهیم دانستند . وی اذعان داشت که ما با ایدئولوژی اعتدال سروکار نداریم بلکه به دنبال تبیبن استراتژی برای عمل و برنامه ای برای اداره جامعه هستیم. او در نهایت گفت انجمن مطالعات فرهنگی ایران همواره خود را طرف گفت وگو و مجادله با دولت می داند و انتظار دارد دولت آقای دکتر روحانی نیز آنها را به رسمیت بشناسد.

دکتر سلیمی در ادامه برنامه و هدف همایش را برای حضار به صورت مبسوط بیان کرده و اظهار داشتند که  این همایش به خواسته شخص دکتر روحانی و با پیگیری های ایشان برگزار شده و احتمال حضور ایشان ولو برای دقایقی اندک در پنل آغازین همایش وجود دارد. وی در آخر تاکید کرد که این همایش ذاتا علمی بوده و تمامی گروه ها و جریان ها در آن شرکت داشته اند. هر چند برگزارکنندگان این همایش هیچیک از جریانانات سیاسی روز را نمایندگی نمی کنند و همایش صبغه ای کاملا علمی و مستقل خواهد داشت.

در انتهای مراسم نیز خبرنگاران در حدود 45 دقیقه فرصت داشتند تا سوالات خود را مطرح کنند و کنفرانس خبری همایش تبیین اعتدال در ساعت 6 بعد از ظهر شنبه ، دوم شهریور ماه به پایان رسید.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


اطلاعیه برگزاری همایش ملی
«تبیین مفهوم اعتدال»

به اطلاع پژوهشگران، صاحبنظران و علاقمندان می­رساند، همایش ملی«تبیین مفهوم اعتدال»، روزهای سه شنبه و چهارشنبه مورخ پنجم و ششم شهریورماه در سالن همایش­ های مرکز تحقیقات استراتژیک برگزار خواهد شد. در این همایش که به همت انجمن علوم سیاسی ایران و مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام و با مشارکت انجمن جامعه­ شناسی و انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات برگزار می­ شود، اساتید و صاحبنظرانی چون  دکتر صادق آئینه وند، دکتر محمدجواد غلامرضا کاشی، دکتر داود فیرحی، دکتر محسن الویری، دکتر محمدحسین ملایری، دکتر حسین سلیمی، دکتر ابوالفضل دلاوری، دکتر محمد رضایی، دکتر الهه کولایی، دکتر سید جلال دهقانی فیروزآبادی، دکتر سید محمد کاظم سجادپور، دکتر سیدحسین سراج­ زاده، دکتر محمد فاضلی، دکتر مجتبی مقصودی، دکتر محمد امین قانعی راد، دکتر حمیدرضا جلایی­ پور، دکتر هادی خانیکی، دکتر سعید معیدفر، دکتر فرشاد مومنی و دکتر سعید لیلاز سخنرانی خواهند داشت. مراسم افتتاحیه نیز با سخنرانی مهندس اسحاق جهانگیری معاون اول محترم رئیس جمهور و دکتر علی ربیعی وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی همراه خواهد بود.
علاقمندان جهت حضور در همایش می­ بایست در روزهای شنبه و یکشنبه، دوم و سوم شهریور در ساعات اداری با شماره­ های 66974140، 66493412، 09126344673 تماس گرفته و حضور خود را اعلام نمایند. با توجه به محدودیت ظرفیت، اولویت با افرادی است که زودتر اقدام نموده ­اند. لازم به ذکر است ارائه کارت شناسایی معتبر در محل برگزاری همایش الزامی خواهد بود. رسانه­ هایی که به پوشش خبری این همایش علاقمندند می­ بایست تا روز یکشنبه نام خبرنگار یا نماینده خود را به دبیرخانه همایش (شماره­ تلفن­ های فوق) اعلام نمایند.
زمان: روزهای سه­ شنبه و چهارشنبه 5 و6 شهریورماه.
مکان: انتهای خیابان پاسداران، روبروی ضلع جنوبی پارک نیاوران، سالن همایش­ های مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام.

روز نخست: سه­ شنبه پنجم شهریورماه
ساعت
نشست افتتاحیه
9-10.20
 
 
تلاوت قرآن کریم و سرود ملی ج.ا.ا
9-9.10
گزارش دبیر همایش و سخنرانی مقدماتی: دکتر حسین سلیمی
9.10-9.25
سخنرانی دکتر علی ربیعی
9.25-9.55
سخنرانی مهندس اسحاق جهانگیری
9.55-1.30
 
 
پذیرایی
1.30-10.45
 
 
نشست علمی نخست، مفاهیم بنیادی و مبانی نظری اعتدال
10.45-13.00
 
 
اعتدال و عقلانیت در تاریخ و تفکر دینی
دکتر صادق آئینه وند
10.45- 11.05
شرایط امکان تداوم اعتدال گرایی در عرصه سیاسی
 دکتر محمدجواد غلامرضا کاشی
11.05- 11.25
مبنا و مفهوم اعتدال در اندیشه اسلامی؛اعتدال به مثابه روش
دکتر داود فیرحی
11.25-11.45
اعتدال­گرایی در گسترة تاریخ تمدن اسلامی؛ یک بررسی مقدماتی
 دکتر محسن الویری
11.45- 12.05
اعتدال به‌مثابه پارادایم
دکتر محمدحسین ملایری
12.05-12.25
مباحثه و جمع­بندی
12.25-13.00
 
 
پذیرایی ناهار و نماز
13.00-14.30
 
 
نشست علمی دوم، اعتدال در حوزۀ سیاست
14.30-17.15
 
 
دال مرکزی اعتدال
دکتر حسین سلیمی
14.30-14.50
جایگاه و ملزومات توسعه سیاسی در سیاست اعتدال
 دکتر ابوالفضل دلاوری
14.50- 15.10
مفهوم ­شناسی اعتدال، و دلالت ­های آن در برنامه توسعه سیاسی
 دکتر محمد رضایی
15.10-15.30
زمینه­ها و عوامل دگرگونی در سیاست خارجی ج. اسلامی ایران
 دکتر الهه کولایی
15.30-15.50
گفتمان اعتدال گرایی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران
 دکتر سید جلال دهقانی فیروزآبادی
16.10-16.30
گفتمان اعتدال گرایی و تعادل و توازن در سیاست خارجی؛
درس های تاریخ روابط خارجی ایران
دکتر سید محمد کاظم سجادپور
16.30-16.50
مباحثه و جمع­بندی
16.50-17.15
 
 
پذیرایی
 
روز چهارشنبه ششم شهریورماه
 
نشست علمی سوم، اعتدال در حوزه­ های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی
9.00-10.45
 
 
تاملی در دلالت­های رویکرد اعتدالی در رویارویی با مسائل اجتماعی ایران
دکتر سیدحسین سراج­زاده
9.00-9.20
اعتدال و غلبه بر عدم توازن‌های ساختاری
دکتر محمد فاضلی
9.20-9.40
مبانی اعتدال و پدیدۀ قومیت­ ها در ایران
 دکتر مجتبی مقصودی
9.40-10.00
گفتمان اعتدال،
ساخت دولت- ملت و تاثیر آن در فهم فرهنگی و کنش اجتماعی
 دکتر محمد امین قانعی راد
10.00-10.20
مباحثه و جمع­بندی
1.20-10.45
 
 
پذیرایی
10.45-11.00
 
 
مشی و گفتمان اعتدالی در جامعه سیاسی ایران
دکتر حمیدرضا جلایی­پور
11.00-11.20
اعتدال، دانشگاه، فرهنگ و سیاست
 دکتر هادی خانیکی
11.20-11.40
گفتمان اعتدال در رویکرد به فرهنگ و برنامه‌ریزی فرهنگی
دکتر سعید معیدفر
11.40-12.00
سه گونه نگاه اقتصاددانان به مسئله اعتدال در اقتصاد
 دکتر فرشاد مومنی
12.00-12.20
آزادسازی اقتصادی به مثابه اعتدال در اقتصاد ایران
دکتر سعید لیلاز
12.20-12.40
مباحثه و جمع­بندی
12.40-13.30
 
 
سخن پایانی همایش
13.30
 
 
پذیرایی ناهار
 
مکان برگزاری: سالن همایش­ های مرکز تحقیقات استراتژیک
(تهران، انتهای خیابان پاسداران، روبروی ضلع جنوبی پارک نیاوران، شماره 802)
 
شماره­های دبیرخانه همایش (جهت هماهنگی برای حضور):
66974140-  66493412-  09126344673
*** لازم به ذکر است جدای از هماهنگی قبلی و ثبت نام، ارائه کارت شناسایی معتبر( کارت دانشجویی یا هیئت علمی) برای شرکت در همایش الزامی است.***
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
همایش های انجمن علوم سیاسی ایران
درباره سایت


آمار سایت
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :