تبلیغات
همایش های انجمن علوم سیاسی ایران - مطالب آبان 1392
 

 بزرگداشت روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه

     درپی برگزاری هفته ترویج علم، به مناسبت "روز علم در خدمت صلح و توسعه"، انجمن ترویج علم ایران با همکاری دفتر منطقه ای یونسکو و انجمن علوم سیاسی ایران و تعدای از نهادهای علاقمند همایش یک روزه ای را در تاریخ 27 آبانماه از ساعت 9 تا 18 در تالار جابربن حیان دانشگاه صنعتی شریف برگزار می نمایند.
  در عصر  همان روز (ساعت 16 الی 18) میزگرد "صلح از منظر علوم" با حضور صاحبنظران و اندیشمندان و از جمله سخنرانانی از سوی انجمن علوم سیاسی ایران برگزار خواهد شد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


                 گزارشی از همایش ملی سرمایه اجتماعی و هویت ملی در آزادشهر

                                                                                                     سینا صابریان

                         کمیته روابط عمومی و اطلاع رسانی انجمن علوم سیاسی ایران

همایش ملی سرمایه اجتماعی و هویت ملی 15 آبان ماه در سالن اجتماعات دانشگاه آزاد اسلامی واحد آزادشهر برگزار شد. این همایش با همت حوزه معاونت پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد آزادشهر و  انجمن علوم سیاسی ایران و با مشارکت دفتر تحقیقات کاربردی فرماندهی مرزبانی استان گلستان و دفتر تحقیقات کاربردی فرماندهی انتظامی استان گلستان برگزار گردید.

در این همایش که از مجموع ۸۸ مقاله ارسالی از  دانشگاهها، موسسات آموزش عالی و مناطق مختلف کشور به دبیرخانه همایش، تعداد۴۷ مقاله پذیرفته شد که تعداد 9 مقاله برگزیده در سه پنل صبح و بعد از ظهر در قالب سخنرانی ارائه گردید.

در این برنامه پس از  قرائت قرآن و پخش سرود ملی، دکتر کاظم شریعت نیا ضمن خیر مقدم به حضار و میهمانان سرمایه اجتماعی را زیر بنای فرهنگ جامعه و عامل توسعه دانستند. ریاست دانشگاه آزاد اسلامی گلستان همچنین به ارایه گزارشی از عملکردهای پژوهشی و همایش های برگزار شده این دانشگاه پرداختند.  

دکتر مسعود مطلبی دبیر کمیته علمی همایش ضمن ارایه گزارشی از تعداد مقالات رسیده و پذیرفته شده از چاپ کتاب مقالات در آینده ای نزدیک خبر دادند تا بدینویسله این همایش سهمی بیشتر در تولید علم داشته باشد.

دکتر رضا صابری نماینده مردم آزادشهر در مجلس شورای اسلامی سخنران بعدی همایش بودند که بر ارتباط میان مفاهیم سرمایه اجتماعی و هویت ملی و تاثیرشان بر امنیت ملی پرداختند.

در بخش سخنرانی های علمی همایش، اعضای پنل اول آقایان دکتر قاسم افتخاری، دکتر حسین سلیمی و خانم دکتر طاهره ابراهیمی فر بودند. آقای دکتر مقصودی به عنوان سخنران اول به نسبت میان سرمایه اجتماعی و پدیده قوم گرایی به مثابه واقعیتی انکارناپذیر در ایران پرداختند و قوم گرایی را در سه سطح متفاوت از همگرایی تا واگرایی تعریف نمودند که در سطوحی چشم اندازی جدی پیش روی سرمایه اجتماعی می نهد.

رابظه میان سرمایه اجتماعی و توسعه سیاسی موضوع مقاله آقای دکتر ابوالفضل دلاوری بود. ایشان از ارتباط مستقیم توسعه سیاسی در حیطه های سپهر عمومی، جامعه مدنی و روابط شهروندی و رابطه غیر مستقیم در حیطه های دولت و جامعه سیاسی با سرمایه اجتماعی و نیز مولفه ها و عناصر سرمایه اجتماعی و برخی فرایند های متعارض در نسبت میان این دو مفهوم پرداختند.

آقای دکتر غلامرضا کاشی به عنوان آخرین سخنران این پنل با موضوع بحران اعتماد و دو سویگی در عرصه سیاسی ایران به مقایسه دو نتیجه پژوهش اعتماد سنجی در سال های 53 و 83 پرداختند و از هویت و کنش جمعی به عنوان دو رکن بنیادین سرمایه اجتماعی یاد نمودند و در این رابطه اعتمادسازی را کلید گشایش کنش جمعی دانستند.

اعضای پنل دوم آقایان دکتر دلاوری، دکتر سجاد ستاری و دکتر مقصودی بودند. دکتر حسین سلیمی رییس دانشگاه علامه طباطبایی در قالب موضوع سرمایه اجتماعی در عصر جهانی ضمن تبیین مفهوم سرمایه اجتماعی و  برشماری برخی مفاهیم مقوم سرمایه اجتماعی از تغییر معنی و ابعاد این مفهوم در دوران پسامدرن به گستره ای جهانی سخن گفتند. دکتر سلیمی بیان نمودند در این تغییرات نوع نگاه کشورهای دیگر، سرمایه ای اجتماعی برای آن کشور در عرصه ی جهانی و مبنای قدرت نرم آن کشور است.

دکتر حسینعلی نوذری با موضوع رویکردهای کلاسیک تا رویکردهای پسامدرن در سیاست قومیت و هویت با تاکید بر لزوم شناخت چیستی هویت، هویت ملی را در رویکرد سازه گرایی برساخته ی اجزا و نسبت های آن از جمله قومیت ها دانستند و چنین عنوان نمودند که در بررسی پدیده ی هویت و قومیت باید به نقش و کارویژه و منزلت این شاخص ها و نسبت ها که پدیده هایی تاریخی، اجتماعی و سیاسی اند، توجه اکید داشت.

آقایان دکتر مقصودی، دکتر کاشی و دکتر نوذری اعضای پنل نهایی این همایش بودند. دکتر غلامرضا خوش فر به عنوان سخنران اول پنل، در بررسی رابطه پایگاه اجتماعی-اقتصادی دانشجویان دانشگاه های استان گلستان با گرایش به هویت ملی به چنین نتیجه ای رسیدند که متغیر های رضایت از زندگی توانسته اند مقدار قابل توجهی از گرایش به هوبت ملی را تبیین کنند.

آقای دکتر قاسم افتخاری با موضوع هویت و کنش جمعی به عنوان سرمایه های اجتماعی با اشاره بر اعتماد به عنوان کلید سرمایه اجتماعی، هویت جمعی را نتیجه ی جایگزینی مای جمعی به جای من دانستند دکتر افتخاری با بیان این مطلب که هویت جمع نیز در نسبت با دیگری شکل می گیرد، از نقش دیگری بین الملل و تصویر ما در میان جهانیان در این رابطه گفتند.

 تاثیر فرایند بازتولید سرمایه اجتماعی بر سیاست خارجی ایران موضوع مقاله آقای دکتر ابراهیم متقی به عنوان سخنران بعدی این پنل بود. ایشان چنین توضیح دادند همان گونه که اقتدار گرایی، آشوب طلبی، هیجانات و پوپولیسم در ساختار سیاسی اجتماعی داخل منجر به سیاست خارجی تهاجمی و خود رای می گردد، تکیه قدرت بر مشارکت های اجتماعی و ارتقای انسجام اجتماعی و اهداف مشترک و به طور کلی انسجام ساختاری و اجتماعی منجر به ظهور سرمایه نمادین و سیاست خارجی مشارکت گرا می گردد.

آخرین مقاله این پنل به بررسی رابطه هویت ملی با سرمایه اجتماعی در بین مرزنشینان استان گلستان اختصاص داشت. آقای ملک حسینی در یافته های این پژهش پیمایشی چنین برآورد نمودند که با افزایش هویت ملی در میان جامعه آماری به ویژه در مولفه های دولت و اشتراکات اجتماعی از جمله تاریخ، زبان، آداب و رسوم و دین،  سرمایه اجتماعی ارتقا می یابد.

در انتهای این همایش آقای دکتر مجتبی مقصودی ریاست انجمن علوم سیاسی ایران به جمع بندی مقالات ارایه شده در این سه پنل پرداختند. همچنین آقای دکتر محمد مهدی نادری رییس همایش پس از ارایه گزارشی اجمالی از روند برگزاری همایش، از میهمانان و اعضای کمیته علمی، کمیته اجرایی، اساتید دانشگاه و دانشجویان تقدیر و تشکر نمودند.

لازم به ذکر است در این برنامه علاوه بر نماینده مردم آزاد شهر و رامیان، امام جمعه محترم آزادشهر و نمایندگانی از فرماندهی انتظامی استان گلستان حضور داشتند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


اولین شماره از خبرنامه انجمن علوم سیاسی ایران به همت کمیته روابط عمومی این انجمن به همراه ویژه نامه همایش ملی تبیین مفهوم اعتدال منتشر شد.

در این شماره از خبرنامه پس از تشریح هدف از انتشار خبرنامه به قلم دکتر دبیری مهر دبیر کمیته روابط عمومی انجمن، خبر های اخیر انجمن و گزارش هایی از نشست های برگزار شده انجمن را می خوانید؛ نشست هایی همچون تاملی در نظریه انحطاط با حضور دکتر سید جواد طباطبایی و نشستی حول یکی از مقالات هابرماس با حضور دکتر رحمانی زاده دهکردی. همچنین مصاحبه با دکتر مقصودی رییس انجمن علوم سیاسی ایران، بخش دیگری از این شماره ی خبرنامه است.

ویژه نامه ای نیز با موضوع همایش ملی تبیین مفهوم اعتدال که شهریور ماه امسال با مشارکت انجمن علوم سیاسی ایران برگزار شد، به همراه این شماره از خبرنامه تهیه شده است.

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


انجمن علوم سیاسی ایران و دانشگاه آزاد اسلامی. واحد آزادشهر برگزار می نمایند:

همایش ملی سرمایه اجتماعی و هویت ملی در ایران

محور های همایش

 • دین ، سرمایه اجتماعی و هویت ملی
 • سرمایه اجتماعی و امنیت مناطق مرزی
 • انتخابات ، سرمایه اجتماعی و هویت ملی
 • سرمایه اجتماعی مرز نشینان و هویت ملی
 • احزاب سیاسی ، سرمایه اجتماعی و هویت ملی
 • نخبگان سیاسی ، سرمایه اجتماعی و هویت ملی
 • جامعه شبکه ای ، سرمایه اجتماعی و هویت ملی
 • دولت ، نهادهای مدنی و سرمایه اجتماعی در ایران
 • سرمایه اجتماعی ، روابط میان قومی و هویت ملی در ایران
 • طبقه متوسط جدید ، سرمایه اجتماعی و هویت ملی در ایران
 • نقش طبقات اجتماعی سنتی  سرمایه اجتماعی در نظم و امنیت
 • فضای مجازی ، سرمایه اجتماعی و تحولات هویتی در کشور و رابطه آن با نظم و امنیت

برخی از سخنرانان: دکتر مجتبی مقصودی، دکتر مسعود مطلبی، دکتر محمد کاظم سجادپور، دکتر حسین سلیمی، دکتر قاسم افتخاری، دکتر وحید سینایی، دکتر ابوالفضل دلاوری، دکتر ابراهیم متقی، دکتر محمد جواد غلامرضا کاشی، دکتر قربانعلی گنجی و دکتر سجاد ستاری

زمان برگزاری: پانزدهم آبان ماه 1392

مکان: دانشگاه آزاد اسلامی آزادشهر، سالن همایش هانوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


پنجشنبه 9 آبان 1392 :: نویسنده : انجمن علوم سیاسی

کمیته دانشجویی انجمن علوم سیاسی برگزار می کند:


نشست علمی:

لوازم و الزامات گفت و گو

با حضور:

دکتر رضا نصیری حامد، پژوهشگر بنیاد دائره المعارف اسلامی

فاطمه دومانلو، دانشجوی دکتری دانشگاه تهران

امیر سوری، دانشجوی دکتری پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

حسین دهقان فرد، پژوهشگر فلسفه


زمان: یکشنبه 12 آبان،ساعت 18-16

مکان:  خیابان انقلاب - خیابان لبافی نژاد - بین خیابان دانشگاه و فخر رازی - پلاک 1،انجمن علوم سیاسی ایران

ورود برای عموم آزاد است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


برگزاری همایش چشم انداز تعاملات فرهنگی ایران و اقلیم کردستان عراق

همایش چشم انداز روابط فرهنگی ایران و کردستان عراق با سخنرانی تعدادی از اساتید و مقامات ایرانی و کرد عراقی، در روز یک شنبه 5 آبان 1392، با استقبال علاقمندان در خانه اندیشمندان علوم انسانی تهران برگزار شد.

انجمن علوم سیاسی ایران با همکاری دفتر همکاریهای ایران و کردستان عراق در جهاد دانشگاهی تهران و خانه اندیشمندان علوم انسانی، همایشی با محوریت مناسبات و تعاملات فرهنگی میان جمهوری اسلامی ایران و حکومت اقلیم کردستان عراق برگزار کرد. در این همایش که در مرکز خانه اندیشمندان علوم انسانی در تهران برگزار شد، چهار سخنران مختلف به بیان دیدگاههای مختلف خود پرداختند. احسان هوشمند، روزنامه نگار و فعال فرهنگی، ضمن ارائه گزارشی از پیشرفت های در حال وقوع در کردستان عراق خواهان افزایش تعاملات طرفین بخصوص در عرصه های علمی، فرهنگی و پژوهشی شد.

دکتر محمد صدیق جگرخون، جانشین دفتر اقلیم کردستان عراق در تهران، نیز ضمن خوب ارزیابی کردن روابط رسمی و دیپلماتیک میان جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان عراق گفت: «هنوز ظرفیت های خالی زیادی برای ارتقای رابطه وجود دارد که می بایست مسئولان دو طرف برای ارتقای آن و رسیدن به سطح مطلوب بکوشند». دکتر جعفر حق پناه پژوهشگر و استاد دانشگاه تهران، سومین سخنران همایش مذکور، بود. وی نیز در سخنانی اشاره کرد که سطح و پیشرفت روابط غیررسمی میان مردم دو طرف بسیار جلوتر از روابط رسمی میان مسئولان است و این روابط غیررسمی نقش پیش رو را داشته و اما باید گسترده تر نیز شود. دکتر محمد سالار کسرایی، استاد جامعه شناسی در دانشگاههای تهران و نیز صلاح الدین اربیل، که خود از نزدیک شاهد تحولات در حال وقوع در اقلیم کردستان است به عنوان آخرین سخنران گفت تحولات سریع در جامعه کردستان عراق از سه منظر دولت سازی، ملت سازی و توسعه شتابان باعث می شود تا این منطقه با بحران های پیش بینی نشده ای ناشی از آنها مواجه شود. این استاد ایرانی دانشگاه صلاح الدین همچنین گفت متأسفانه در رقابت با ترکیه در اقلیم کردستان وضعیت مطلوبی نداریم چرا که بازار این منطقه به تسخیر شرکتها و کالاهای ترکیه ای در آمده اند و لذا مسئولان کشور باید فکر عاجلی برای آن بکنند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
همایش های انجمن علوم سیاسی ایران
درباره سایت


آمار سایت
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :